Петиция срещу директора на БАБХ, Светлозар Патарински събира подкрепа онлайн

Гражданите на България обединяват усилия срещу сериозни нарушения в БАБХ, изисквайки оставката на Светлозар Патарински. Петицията изтъква заплаха за общественото здраве, злоупотреби с правомощия и нарушаване на европейското законодателство. Подкрепете усилията за прозрачност и защита на обществения интерес!

 

Гражданите на България са обединени около нова петиция, която настоява за незабавно дисциплинарно уволнение на Светлозар Патарински, изпълнителен директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Тази инициатива се разпространява бързо в интернет и привлича общественото внимание с тревожни обвинения за сериозни нарушения на закона и заплаха за общественото здраве и сигурност.

Основни поводи за петицията

Според текстa на петицията, публикуван от група активни граждани, ключовите обвинения срещу Светлозар Патарински включват:

Разпространение на заразено месо: На 28 януари изтече аудиозапис от среща, на която Патарински предполагаемо предлага незаконно заколване на овце, болни от чума, в кланица във Велинград. Това би позволило заразено месо да влезе в хранителната верига, застрашавайки милиони българи.

Фалшифициране на данни за чума по дребни преживни животни: На 25 ноември 2024 г. Патарински е издал заповед за избиване на 1700 овце на базата на недостоверни лабораторни изследвания. Проверките разкриват липса на лицензирани пробовземачи и акредитирана лаборатория в България за изследване на чума по дребни преживни животни, в нарушение на българското и европейското законодателство.

Международен скандал: Без наличието на доказателства, БАБХ е уведомила международни институции за предполагаеми случаи на чума, създавайки ненужен международен скандал, който е нанесъл значителни финансови щети на страната.

Некомпетентност и липса на адекватни мерки: Патарински не е успял да потуши напрежението между животновъдите и институциите. Според авторите на петицията, действията му подкопават доверието в БАБХ и държавната администрация като цяло.

Правни нарушения

В петицията се изтъкват конкретни нарушения на българското и европейското законодателство:

Нарушаване на чл. 237, ал. 1 от Наказателния кодекс на България, който забранява разпространението на опасни за здравето продукти.

Нарушения на Регламент (ЕС) № 2017/625 относно официалния контрол за безопасност на храните.

Липса на прозрачност и научна обоснованост при публични съобщения, в противоречие с Регламент (ЕС) № 178/2002.

Към кого е адресирана петицията?

Авторите на петицията са отправили своите искания към множество български и международни институции, включително:

Министъра на земеделието и храните

Народното събрание на Република България

Президента на Република България

ДАНС, Главния прокурор и ГДБОП

Европейската комисия, Европейската прокуратура и Европейската служба за борба с измамите (OLAF)

Реакцията на обществото

Петицията бързо набира популярност, като стотици граждани вече са я подписали в знак на несъгласие с действията на Светлозар Патарински. В социалните мрежи се организират дискусии и инициативи, подкрепящи усилията за защита на обществения интерес и безопасността на храните в България.

Какво предстои?

Инициаторите на петицията настояват за незабавно уволнение на Патарински, провеждане на независима проверка в БАБХ и възстановяване на доверието в институциите чрез по-голяма прозрачност и отчетност. Те очакват институциите да реагират своевременно, за да гарантират, че общественото здраве и икономическите интереси на България са защитени.

Ако искате да подкрепите петицията, можете да го направите онлайн на https://www.change.org/p/peticia-za-disciplinarno-uvolnenie-na-svetlozar-patarinski

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД